Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

[22 JUN, 18-21z]LFPG-LKPR shuttle

bohemiancalling

Dear Pilots,

VACC Czech Republic and French vACC are inviting you to our “Bohemian Calling” event. This is indeed a shuttle between the French busiest airport of Paris, Charles de Gaulle airport and Praha, Václav Havel airport for the first time since 2017.

Representing and promoting the most frequented connection that Praha has. This event is to represent the long lasting alliance and mutual friendship between France and Czech Republic that exists from the times of bohemian king Jan of Luxembourg and the french king Charles IV with Praha and Paris later becoming the power centers of Europe in the late 14th century.

On this event departures will be from LFPG 1800z-1930z and arrivals to LKPR will be from 1930z-2100z. We will be delighted to see you. Make sure to bring extra fuel!

Vážení piloti,

VACC-CZ společne s French vACC vás srdečně svou na "Bohemian Calling" event. Jedná se o Shuttle mezi francouzským největším letištěm Charles de Gaulle v Paříži a naším letištěm Václava Havla v Praze poprvé od roku 2017.

Dané spojení reprezentuje nejfrekventovanější spojení z Prahy. Dále také reprezentujeme dlouho trvající přátelství mezi Francií a Českým královstvím, později ČSR a dnes ČR, které trvá od časů francouzského krále Karla IV. Sličného a Jana Lucemburského. Později se z Prahy a Paříže staly centra Evropské moci v druhé polovině 14. století.

Odlety bodou z LFPG od 1800z do 1930z (2000-2130loc) a přílety do LKPR budou od 1930z do 2100z (2130-2300loc). Všechny vás rádi uvidíme. Vezměte si pro jistotu s sebou více paliva, než obvykle!