Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

Novinky a události / News and events

Co je u nás nového? Zde najdete kompletní výpis všech publikovných článků s novinkami a akcemi. What's new? Here you can find full list of all the news and events.

[28 OCT, 16-20Z] PRAGUE - BRATISLAVA SHUTTLE

LKPR LZIB 16 9 ratio 600

Dear pilots,

VACC Czech Republic and vACC Slovak Republic in cooperation with AirExplore Virtual, Amber Virtual Airlines, SW Group Virtual and SW Virtual invite you to an event between Prague and Bratislava, which will take place on the 103rd anniversary of the establishment of independent Czechoslovakia, on Thursday, October 28th 2021, from 16 to 20 UTC.

More info HERE

Milí piloti,

VACC Czech Republic a vACC Slovak Republic ve spolupráci s AirExplore Virtual, Amber Virtual Airlines, SW Group Virtual a SW Virtual Vás zvou na event mezi Prahou a Bratislavou, který se bude konat na 103. výročí vzniku samostatného Československa, ve čtvrtek 28. října 2021 od 18 do 22 hodin místního času.

Více info ZDE

[Every Wednesday, 17-20z] Czech Online Day

 

COD2021wednesday only

Dear pilots!

Czech Online Day takes place every Wednesday between 17 and 20 UTC at LKAA FIR. You can expect full ATC coverage at Prague LKPR.

More info HERE

Milí piloti,

Každou středu od 19 do 22 hodin místního času se bude konat Czech Online Day. Můžete se těšit na plné ATC pokrytí v Praze a případně i na regionech.

Více info ZDE

[6 OCT, 18-20z] Michal Safranek LKPR_TWR CPT

MS CPT 2021OCT6v2

 

Dear pilots,

on Wednesday, 6th October 2021, from 18 to 20 UTC, a TWR Controller Practical Test of our colleague Michal Šafránek will take place at Prague LKPR.

As the traffic has to be dense enough to consider the test valid, both IFR and VFR flights are kindly welcome, including, for example, an IFR training circuit or a low pass.

We are looking forward to seeing you!

EDIT: Michal has succeeded, congratulations!

Milí piloti,

ve středu 6. října 2021 od 20 do 22 hodin místního času se v Praze LKPR uskuteční TWR zkouška našeho kolegy Michala Šafránka.

Provoz musí mít určitou hustotu, aby bylo možno zkoušku uznat za platnou, oceníme proto jakýkoli IFR i VFR provoz, včetně například cvičných IFR okruhů nebo průletu.

Těšíme se na vás!

EDIT: Michal ve zkoušce uspěl, gratulujeme!

[2 OCT] CROSS THE LAND: EASTBOUND 2021

CTL 2021 eastbound 600

Dear pilots,

thanks to your votes, Prague LKPR is participating as a departure airport in this year's Cross the Land: Eastbound event!

The event takes place on October, 2nd 2021.

Bookings close on October, 1st at 23:59z. Don't forget to grab your slot!

More info and booking HERE

Milí piloti,

díky vašim hlasům se Praha LKPR účastní jako odletové letiště v letošním Cross the Land: Eastbound!

Tento event se koná 2. října 2021.

Bookingy se uzavírají 1. října ve 23:59z. Nezapomeňte si zarezervovat svůj slot!

Více informací a booking ZDE

[12 SEP, 16-20z] LKPR HOMECOMING

LKPR Homecoming

Dear pilots,
VACC Czech Republic and SW Virtual invite you to LKPR Homecoming fly-in event. Prague will be staffed on Sunday, September 12, between 16 and 20 UTC.

More info HERE

Milí piloti,
VACC Czech Republic a SW Virtual Vás zvou na LKPR Homecoming fly-in event. Praha bude obsazena v neděli 12. září mezi 18. a 22. hodinou místního času.

Více info ZDE

Czech Online Days paused for the summer

 

Dear pilots,

our regular Czech Online Days are, as in previous years, paused for the summer.

We are looking forward to seeing you on our radar scopes again in September!

Vážení piloti,

pravidelné Czech Online Days jsou po dobu léta, tak jako v minulých letech, pozastaveny.

Budeme se na vás těšit zase v září!

[26 MAY, 16-20Z] PRAGUE - KOŠICE SHUTTLE

 

Dear pilots!

VACC Czech Republic and vACC Slovak Republic in cooperation with SW Group Virtual invite you to an event between Prague and Košice, which will take place on Wednesday, May 26 from 16 to 20 UTC. The airports will be staffed for 4 hours.

More info HERE

Milí piloti,

VACC Czech Republic a vACC Slovak Republic ve spolupráci s SW Group Virtual Vás zvou na event mezi Prahou a Košicemi, který se bude konat ve středu 26. května od 18 do 22 hodin místního času. Event potrvá 4 hodiny.

Více info ZDE

[10 APR, 15-20z] Prague - Helsinki Shuttle

 

COD2021

Dear pilots!

VATSIM Scandinavia and VACC Czech Republic invite you to the Helsinki - Prague Shuttle event. The airports will be fully staffed on 10th April for 5 hours from 15z until 20z.

More info HERE

Milí piloti,

spolu s VATSIM Scandinavia jsme pro Vás připravili shuttle event mezi Prahou a Helsinkami, který se bude konat v sobotu 10. dubna od 17 do 22 hodin místího času. Event potrvá 5 hodin, takže máte dostatek času pro zpáteční let.

Více info ZDE

[28 MAR, DEP 10-13z, ARR 1430-1830z] The Expedition - Prague to Dubai

 

Dear pilots,

It is time to embark on your next expedition! Along with vACC Czech Republic, the Emirates vACC is proud to present The Expedition - Prague to Dubai! Close your flight deck door and enjoy a spectacular journey between two amazing and unique airports.

Join us on Sunday, 28th March and depart Prague (LKPR) between 1000z and 1300z. Whilst you enjoy en-route Air Traffic Control over Europe, & the Middle East, Dubai (OMDB) will be preparing to give you a warm welcome between 1430z and 1830z.

We look forward to seeing you!

More info HERE

Milí piloti,

spolu s Emirates VACC jsme pro Vás připravili event The Expedition - Prague to Dubai, jedná se o sérii eventů pořádaných Emirates VACC, při kterém spojí vždy jedno z významých evropských letišť s největším letištěm středního východu - Dubají.

Event se bude konat 28. března s odletem z Prahy od 12 do 15 hodin místního času.

 

Těšíme se na Vás!

Více info ZDE

[14 MAR, 15-19z] Prague - Milan City Shuttle

 

Dear pilots,

VACC Czech Republic and VATITA are pleased to announce the upcoming Prague - Milan City Shuttle event, which will take place on March 14, 2021, between 15 and 19 UTC. We are sure you will enjoy the hour-long hop between the capital of the Czech Republic and the capital of Lombardy! The event duration of 4 hours allows you to fly in both directions without having to rush.

We look forward to seeing you!

More info HERE

Milí piloti,

spolu s VATITA jsme pro Vás připravili shuttle event mezi Prahou a Milánem (Malpensa), který se bude konat 14. března od 16 do 20 hodin místího času. Event potrvá 4 hodiny, a tak nemusíte ani příliš spěchat.

Těšíme se na Vás!

Více info ZDE