Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

Novinky a události / News and events

Co je u nás nového? Zde najdete kompletní výpis všech publikovných článků s novinkami a akcemi. What's new? Here you can find full list of all the news and events.

Czech Online Days paused for the summer

 

Dear pilots,

our regular Czech Online Days are, as in previous years, paused for the summer.

We are looking forward to seeing you on our radar scopes again in September!

Vážení piloti,

pravidelné Czech Online Days jsou po dobu léta, tak jako v minulých letech, pozastaveny.

Budeme se na vás těšit zase v září!

[26 MAY, 16-20Z] PRAGUE - KOŠICE SHUTTLE

 

Dear pilots!

VACC Czech Republic and vACC Slovak Republic in cooperation with SW Group Virtual invite you to an event between Prague and Košice, which will take place on Wednesday, May 26 from 16 to 20 UTC. The airports will be staffed for 4 hours.

More info HERE

Milí piloti,

VACC Czech Republic a vACC Slovak Republic ve spolupráci s SW Group Virtual Vás zvou na event mezi Prahou a Košicemi, který se bude konat ve středu 26. května od 18 do 22 hodin místního času. Event potrvá 4 hodiny.

Více info ZDE

[10 APR, 15-20z] Prague - Helsinki Shuttle

 

COD2021

Dear pilots!

VATSIM Scandinavia and VACC Czech Republic invite you to the Helsinki - Prague Shuttle event. The airports will be fully staffed on 10th April for 5 hours from 15z until 20z.

More info HERE

Milí piloti,

spolu s VATSIM Scandinavia jsme pro Vás připravili shuttle event mezi Prahou a Helsinkami, který se bude konat v sobotu 10. dubna od 17 do 22 hodin místího času. Event potrvá 5 hodin, takže máte dostatek času pro zpáteční let.

Více info ZDE

[Every Wednesday & Sunday, 17-20z] Czech Online Day

 

COD2021

Dear pilots!

Czech Online Day takes place every Wednesday & Sunday between 17-20 UTC at LKAA FIR. You can expect full ATC coverage at Prague LKPR.

More info HERE

Milí piloti,

Každou středu a neděli od 19 do 22 hodin místního času se bude konat Czech Online Day. Můžete se těšit na plné ATC pokrytí v Praze a případně i na regionech.

Více info ZDE

[28 MAR, DEP 10-13z, ARR 1430-1830z] The Expedition - Prague to Dubai

 

Dear pilots,

It is time to embark on your next expedition! Along with vACC Czech Republic, the Emirates vACC is proud to present The Expedition - Prague to Dubai! Close your flight deck door and enjoy a spectacular journey between two amazing and unique airports.

Join us on Sunday, 28th March and depart Prague (LKPR) between 1000z and 1300z. Whilst you enjoy en-route Air Traffic Control over Europe, & the Middle East, Dubai (OMDB) will be preparing to give you a warm welcome between 1430z and 1830z.

We look forward to seeing you!

More info HERE

Milí piloti,

spolu s Emirates VACC jsme pro Vás připravili event The Expedition - Prague to Dubai, jedná se o sérii eventů pořádaných Emirates VACC, při kterém spojí vždy jedno z významých evropských letišť s největším letištěm středního východu - Dubají.

Event se bude konat 28. března s odletem z Prahy od 12 do 15 hodin místního času.

 

Těšíme se na Vás!

Více info ZDE

[14 MAR, 15-19z] Prague - Milan City Shuttle

 

Dear pilots,

VACC Czech Republic and VATITA are pleased to announce the upcoming Prague - Milan City Shuttle event, which will take place on March 14, 2021, between 15 and 19 UTC. We are sure you will enjoy the hour-long hop between the capital of the Czech Republic and the capital of Lombardy! The event duration of 4 hours allows you to fly in both directions without having to rush.

We look forward to seeing you!

More info HERE

Milí piloti,

spolu s VATITA jsme pro Vás připravili shuttle event mezi Prahou a Milánem (Malpensa), který se bude konat 14. března od 16 do 20 hodin místího času. Event potrvá 4 hodiny, a tak nemusíte ani příliš spěchat.

Těšíme se na Vás!

Více info ZDE

[23 JAN, 17-21z] CityTriangle between Prague (LKPR), Vienna (LOWW) and Munich (EDDM)

 

LKPREDDMLOWW_triangle.jpeg

The VACC Czech Republic, vACC Austria and VATSIM Germany invite you greatly for our CITYTRIANGLE Event on Saturday, the 23rd of January. Prague, Vienna and Munich will be fully staffed starting from 1700z until 2100z, providing you huge airport and enroute ATC coverage.

More info here

Milí piloti, spolu s vACC Austria a VATSIM Germany bychom vás rádi pozvali na nadcházející Triangle event mezi Prahou, Mnichovem a Vídní. Event se koná v sobotu 23. ledna od 18 do 22 hodin místního času. Tratě, letištní briefing a mapy naleznete níže pod anglickým textem.

Těšíme se na vás!

Více info zde

[20 DEC, 17-21] Prague - Zurich Christmas Shuttle

 

2012 LSZH LKPR

Dear pilots!

VACC Czech Republic and vACC Switzerland are pleased to announce the upcoming Prague - Zurich Christmas Shuttle event, which will take place on December 20, 2020, between 17 and 21 UTC. We are sure you will enjoy the hour-long hop between the two hot Christmas destinations! The event duration of 4 hours allows you to fly both directions without having to rush.

More info HERE

Milí piloti,

spolu s vACC Switzerland jsme pro Vás připravili vánoční shuttle event mezi Prahou a Curychem, který se bude konat 20. prosince od 18 do 22 hodin místího času. Event potrvá 4 hodiny a tak nemusíte příliš spěchat a můžete si naplno vychutnat adventní atmosféru.

Více info ZDE

[17 JUN , 1730-20Z] Bedřich Schindler LKAA_CTR Controller Practical Test

 

BS CPT ACC2

Dear pilots,

we are happy to announce, that ACC Controller Practical Test of our colleague Bedrich Schindler will take place on Wednesday, June 17, 2020 in Prague FIR. Both IFR and VFR flights are kindly welcome.

We look forward to seeing you in the sky.

Charts and airport info:

Prague - Ruzyne (LKPR)

Milí piloti,

s potěšením vám oznamuje, že ve středu 17. června 2020 se uskuteční ACC zkouška našeho kolegy Bedřicha Schindlera. Zkouška začne v 19:30 hodin místního času.  Oceníme proto jakýkoli IFR i VFR provoz. 

 

Těšíme se na vás

[06 JUN, 16-20] Prague - Warsaw Shuttle

 

banner

Dear pilots,

VACC Czech Republic and the Polish VACC are pleased to announce the upcoming Prague (LKPR) - Warsaw (EPWA) Shuttle event, which will take place on June 6, 2020, between 16 and 20 UTC. We hope you will enjoy the hour-long hop between the two major capitals of Central Europe. The event duration of 4 hours allows you to fly both directions without having to rush.

We look forward to seeing you!

(Due to the ongoing real-life event in Prague, LKAA FIR will be fully staffed already from 15 until 21 UTC.)

More info HERE

Milí piloti,

v rámci náší dvoudenní akce 5. a 6. června, bychom vás rádi pozvali na shuttle event mezi Prahou a Varšavou (EPWA).

Shuttle se uskuteční 6. 6. od 18 do 22 hodin místního času, připomínáme ale, že v rámci L410 Real life akce bude celá LKAA online už od 17 až do 23 hodin místního času.

Více info ZDE