Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

  For public

Welcome to VACC-CZ - Czech Virtual Area Control Center , which is part of a global network of virtual air traffic control called VATSIM (Virtual Air Traffic Simulation Network).
 
 

   For pilots

 

   For ATC

 

 

News and events

[10 APR, 15-20z] Prague - Helsinki Shuttle

 

COD2021

Dear pilots!

VATSIM Scandinavia and VACC Czech Republic invite you to the Helsinki - Prague Shuttle event. The airports will be fully staffed on 10th April for 5 hours from 15z until 20z.

More info HERE

Milí piloti,

spolu s VATSIM Scandinavia jsme pro Vás připravili shuttle event mezi Prahou a Helsinkami, který se bude konat v sobotu 10. dubna od 17 do 22 hodin místího času. Event potrvá 5 hodin, takže máte dostatek času pro zpáteční let.

Více info ZDE

[Every Wednesday & Sunday, 17-20z] Czech Online Day

 

COD2021

Dear pilots!

Czech Online Day takes place every Wednesday & Sunday between 17-20 UTC at LKAA FIR. You can expect full ATC coverage at Prague LKPR.

More info HERE

Milí piloti,

Každou středu a neděli od 19 do 22 hodin místního času se bude konat Czech Online Day. Můžete se těšit na plné ATC pokrytí v Praze a případně i na regionech.

Více info ZDE

[28 MAR, DEP 10-13z, ARR 1430-1830z] The Expedition - Prague to Dubai

 

Dear pilots,

It is time to embark on your next expedition! Along with vACC Czech Republic, the Emirates vACC is proud to present The Expedition - Prague to Dubai! Close your flight deck door and enjoy a spectacular journey between two amazing and unique airports.

Join us on Sunday, 28th March and depart Prague (LKPR) between 1000z and 1300z. Whilst you enjoy en-route Air Traffic Control over Europe, & the Middle East, Dubai (OMDB) will be preparing to give you a warm welcome between 1430z and 1830z.

We look forward to seeing you!

More info HERE

Milí piloti,

spolu s Emirates VACC jsme pro Vás připravili event The Expedition - Prague to Dubai, jedná se o sérii eventů pořádaných Emirates VACC, při kterém spojí vždy jedno z významých evropských letišť s největším letištěm středního východu - Dubají.

Event se bude konat 28. března s odletem z Prahy od 12 do 15 hodin místního času.

 

Těšíme se na Vás!

Více info ZDE