Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

  For public

Welcome to VACC-CZ - Czech Virtual Area Control Center , which is part of a global network of virtual air traffic control called VATSIM (Virtual Air Traffic Simulation Network).
 
 

   For pilots

 

   For ATC

 

 

News and events

[Every Wednesday, 18-21z] Czech Online Day

 

Czech Online Day 2019 [18 DEC 2019, 19-21z, LKPR] Ondřej Pěnička LKPR_TWR CPT

 

OP TWR CPT

Dear pilots.

TWR Controller Practical Test of our colleague Ondřej Pěnička will take place on Wednesday 18th December. Both IFR and VFR flights are kindly welcome.

We look forward to seeing you in the sky.

Charts and airport info:

Prague - Ruzyne (LKPR)

Milí piloti,

ve středu 18. prosince 2019 se uskuteční TWR zkouška našeho kolegy Ondřeje Pěničky. Zkouška začne ve 20 hodin místního času a bude se odehrávat v Praze (LKPR). Provoz musí mít určitou hustotu, aby bylo možno zkoušku uznat za platnou. Oceníme proto jakýkoli IFR i VFR provoz. Můžete si napříkal před vlastním odletem udělat jeden cvičný IFR okruh nebo si před přistáním "střihnout" jeden průlet, aby se hustota provozu uměle trochu zvýšila.

Těšíme se na vás.

Audio for Vatsim - Informace pro piloty

O co jde?

Audio For Vatsim (zkráceně AFV) je projekt VATSIMu, jehož implementační fáze v těchto dnech právě vrcholí. V principu se jedná o nový zvukový kodek, který přinese pilotům a řídícím vylepšení komunikace jako je lepší kvalita, kratší odezva, simulace zvuku klíčování a blokování frekvence, realistická simulace dosahu radiostanic a souvisejících jevů jako je snižující se kvalita se zvyšující se vzdáleností radiostanic. Dochází také k přepracování principu spojování stanic s řídícími a s tím související zánik tzv. “voice rooms”, které ATC otevírali pro piloty.

Podrobné informace, návody, technické specifikace a pomoc můžete najít také přímo na webu https://audio.vatsim.net

 

Co se tedy změní?

 • Nový audio kodek přinese vyšší kvalitu zvuku, realističtější simulaci reálných radiostanic jak ve stávajícím VHF, tak nově v HF pásmu (určeno primárně pro zaoceánské lety)
 • Nižší zpoždění a tedy menší pravděpodobnost vzájemného blokování frekvence více volajícími
 • Reálná simulace vzdálenosti leteckých i letadlových stanic mezi sebou, letecké stanice mají přesně nastavené polohy a síla signálu se snižuje se zvyšující se vzdáleností
 • Žádné další “voice rooms”. “Cross coupling” nově umožní řídícím otevírat více frekvencí a také spojení letadlo-letadlo mezi piloty funguje jako v případě reálného rádia. Textový UNICOM se odteď stává i HLASOVÝM UNICOMem, piloti tedy budou mít možnost svá hlášení “na slepo” vysílat přímo na frekvenci 122.800. V budoucnu budou pravděpodobně zavedeny i frekvence pro menší neřízená letiště (tzv. CTAF)

 

Co musím jako pilot udělat?

AFV je z větší částí integrován do klientského softwaru pro piloty (vPilot, xPilot, swift). Pokud tedy byl Vámi používaný klient aktualizován, není potřeba dělat žádné další kroky. Seznam jednotlivých klientů a potřebné kroky je uveden níže:

 • vPilot - je plně integrován s AFV, postačí tedy stáhnout nejnovější verzi
 • xPilot pro X-Plane - je plně integrován s AFV, postačí tedy stáhnout nejnovější verzi
 • swift - v době přípravy manuálu pro AFV nebyla plná integrace s AFV potvrzena, nicméně na webu swift je již dostupná informace, že poslední alfa verze swift je plně kompatibilní s AFV
 • xSquawkbox pro X-Plane - AFV není plně integrováno. Pro zajištění kompatibility s AFV je potřeba stáhnout separátní plugin Audio for VATSIM Standalone Client, dostupný na webu https://audio.vatsim.net

 

Jak se mám připravit?

Každý uživatel sítě VATSIM bude muset aktualizovat svého pilotního klienta. VATSIM připravil speciální stránku s návody a postupy zde https://audio.vatsim.net

 

Na co si dát pozor - několik tipů

 • Je důrazně doporučováno používat sluchátka s mikrofonem, namísto reproduktorů a samostatně stojícího mikrofonu
 • Pro dosažení optimální kvality zvuku, doporučujeme umístit mikrofon přibližně 2 cm pod a 2 cm na stranu od úst
 • Nikdy se nedotýkejte mikrofonu, když vysíláte!
 • Před používáním zkontrolujte, zda máte správně nastavenou hlasitost mikrofonu a reproduktorů (správné nastavení hlasitosti mikrofonu hraje zásadní roli pro srozumitelnost vysílání)
 • Stiskněte tlačítko PTT (push-to-talk), když jste připraveni vysílat zprávu (stiskněte jej předtím, než začnete mluvit, ale nikdy ne dříve, než jste připraveni mluvit)
 • Neodvracejte hlavu od mikrofonu, neměňte vzdálenost mikrofonu od úst, neměňte intonaci hlasu, mluvte čistě a zřetelně, stejnou hlasitostí
 • K simultánnímu vysílání (blokování frekvence) by mělo na AFV docházet méně často než předtím. AFV simuluje zvuk simultánního vysílání jako rachotivou směsici několika signálů. Informujte řídícího, slyšíte-li blokované (simultánní) vysílání (ICAO frazeologie: “Blocked Transmission, CSA123” // “Blokováno, CSA123”)
 • Pozor na “zaseknuté” PTT tlačítko!!! Trvale stisknuté tlačítko PTT je velmi nepříjemnou komplikací pro ostatní piloty a řídící a v každém případě povede k zablokování ostatních vysílání. Ujistěte se, že mimo vysílání není vaše PTT tlačítko stisknuté a volte takové tlačítko (klávesu) abyste předcházeli nežádoucímu vysílání do frekvence.
 • Neuvolňujte tlačítko PTT předtím, než odvysíláte celou zprávu, abyste zabránili její špatné srozumitelnosti
 • Vyvarujte se rozsáhlých rozhovorů a konverzacím, netýkajícím se realizaci letu

 

Technické podrobnosti

 • Kanálový rozestup - Většina leteckých simulátorů a modelů letadel v tuto chvíli nativně podporuje 25 kHz kanálový rozestup. Navzdory tomu, že v tuto chvíli je v realitě uplatňován kanálový rozestup 8,33 kHz, VATSIM bude nadále ještě po nějakou dobu používat 25 kHz a systém bude automaticky podporovat 8,33 kanály. AFV je pro budoucí přechod na 8,33 již plně připraven.
 • Half-duplex - AFV replikuje reálné prostředí radiotelefonie, která je Half-duplexní - to znamená, že není možné najednou vysílat i přijímat
 • Dosah signálu - AFV nyní věrně simuluje dosah signálu mezi jednotlivými stanicemi. Je tedy možné, že stanice vzdálenější od vaší polohy uslyšíte tlumeně a naopak. V některých situacích je možné, že některé stanice na frekvenci neuslyšíte, zatímco budou ve spojení s ostatními stanicemi. Více podrobností a způsob výpočtu dosahu signálu najdete na https://audio.vatsim.net
 • UNICOM - globální frekvence UNICOM zůstává 122,800 MHz. Stejně jako všechny ostatní frekvence v AFV, umožňuje zvukové vysílání. Pro zabránění přetížení této frekvence je její maximální dosah nastaven na 15NM. AFV umožňuje užívání tzv. CTAF frekvencí (v Česku frekvence RADIO na neřízených letištích a frekvence pro skupinové lety), nicméně jejich využívání vyžaduje ještě nějakou přípravu. Do té doby, než bude vše připraveno, využívejte prosím 122,800 MHz.
 • Provoz na více frekvencích CROSS COUPLING - řídící má díky AFV možnost využívat více frekvencí najednou a tyto frekvence mezi sebou propojovat stejně jako v realitě. Více o této funkcionalitě naleznete na https://audio.vatsim.net

 

Co když mi Audio for VATSIM klient nefunguje?

V případě, že budete mít jakékoliv problémy s Audio for VATSIM klientem, podívejte se nejdříve, zda nenajdete odpověď na https://forums.vatsim.net/viewtopic.php?f=156&t=79686. Pokud ne, podívejte se na fóru, jak napsat bug report a napište ho do sousedního nového vlákna.

 

Další informace o novém kodeku, systémové požadavky, návody a odpovědi na často kladené dotazy najdete na https://audio.vatsim.net

 

Gallery - Random image