Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

  For public

Welcome to VACC-CZ - Czech Virtual Area Control Center , which is part of a global network of virtual air traffic control called VATSIM (Virtual Air Traffic Simulation Network).
 
 

   For pilots

 

   For ATC

 

 

News and events

[29 JUN, 18-20z] Petr Hrůza LKPR_APP CPT

Hruza CPT JUN29

Dear pilots,

on Wednesday, 29th June 2022, from 18 to 20 UTC, an APP Controller Practical Test of our colleague Petr Hrůza will take place at Prague LKPR.

As the traffic has to be dense enough to consider the test valid, all kinds of flights are kindly welcome.

We are looking forward to seeing you!

Milí piloti,

ve středu 29. června 2022 od 20 do 22 hodin místního času se v Praze LKPR uskuteční APP zkouška našeho kolegy Petra Hrůzy.

Provoz musí mít určitou hustotu, aby bylo možno zkoušku uznat za platnou, oceníme proto jakýkoli provoz.

Těšíme se na vás!

[Every Wednesday, 17-20z] Czech Online Day

 

COD2021wednesday only

Dear pilots!

Czech Online Day takes place every Wednesday between 17 and 20 UTC at LKAA FIR. You can expect full ATC coverage at Prague LKPR.

More info HERE

Milí piloti,

Každou středu od 19 do 22 hodin místního času se bude konat Czech Online Day. Můžete se těšit na plné ATC pokrytí v Praze a případně i na regionech.

Více info ZDE

[22 JUN, 18-21z]LFPG-LKPR shuttle

bohemiancalling

Dear Pilots,

VACC Czech Republic and French vACC are inviting you to our “Bohemian Calling” event. This is indeed a shuttle between the French busiest airport of Paris, Charles de Gaulle airport and Praha, Václav Havel airport for the first time since 2017.

Representing and promoting the most frequented connection that Praha has. This event is to represent the long lasting alliance and mutual friendship between France and Czech Republic that exists from the times of bohemian king Jan of Luxembourg and the french king Charles IV with Praha and Paris later becoming the power centers of Europe in the late 14th century.

On this event departures will be from LFPG 1800z-1930z and arrivals to LKPR will be from 1930z-2100z. We will be delighted to see you. Make sure to bring extra fuel!

Vážení piloti,

VACC-CZ společne s French vACC vás srdečně svou na "Bohemian Calling" event. Jedná se o Shuttle mezi francouzským největším letištěm Charles de Gaulle v Paříži a naším letištěm Václava Havla v Praze poprvé od roku 2017.

Dané spojení reprezentuje nejfrekventovanější spojení z Prahy. Dále také reprezentujeme dlouho trvající přátelství mezi Francií a Českým královstvím, později ČSR a dnes ČR, které trvá od časů francouzského krále Karla IV. Sličného a Jana Lucemburského. Později se z Prahy a Paříže staly centra Evropské moci v druhé polovině 14. století.

Odlety bodou z LFPG od 1800z do 1930z (2000-2130loc) a přílety do LKPR budou od 1930z do 2100z (2130-2300loc). Všechny vás rádi uvidíme. Vezměte si pro jistotu s sebou více paliva, než obvykle!