Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

  For public

Welcome to VACC-CZ - Czech Virtual Area Control Center , which is part of a global network of virtual air traffic control called VATSIM (Virtual Air Traffic Simulation Network).
 
 

   For pilots

 

   For ATC

 

 

News and events

[7 FEB 2016, 18-21z] Warsaw-Prague Shuttle & PO ACC CPT Exam

   

Sunday1

 

PETRAPSS

 

Hello pilots! If you do not have plans for the first Sunday of February, we have good news for you. Start up your engines and fly on the way between Warsaw and Prague. VACC Czech Republic and PL-VACC prepared Warsaw - Prague Shuttle which will take place on February 7th 2016 from 18z to 21z. We will provide full ATC service from ground to your FlightLevel.

More info HERE

Milí piloti! Pokud nemáte žádné plány na první únorovou neděli, máme pro vás dobré zprávy. Nastatujte motory a přijďte si zalétat mezi Varšavou a Prahou. VACC Czech Republic and PL-VACC pro vás připravili Warsaw - Prague Shuttle který se bude konat 7. února 2016 od 19 do 22 hodin místního času. Bude zajištěno plné ATC pokrytí od GND až po oblast.

Více informací ZDE

[27 FEB 2015, 14-20z] Middle-Europe RealOps

 

e6cbf3ea 9eb7 4d47 8595 0edc67b8857c

Společně s PL-VACC, vACC-Slovakia, VACC Hungary, Croatia VACC a vACC FYR Macedonia by jsme Vás chtěli pozvat na netradiční event, zvaný
Middle-Europe RealOps. Jak již z názvu vypovídá, jedná se o napodobení reálného provozu v oblasti jmenovaných FIRů. V průběhu 6 hodin můžete navštívit plně obsazenou Prahu, Varšavu, Bratislavu, Budapešť, Záhřeb a Skopji. Dále na Vás čeká více než 100 volných slotů pro booking. Pokud vám vooking nevyhovuje, nevadí, můžete letět i bez bookingu.
Přijďte si nadechnout trocha reálného provozu na VATSIMu dne 27.února 2015 od 1500 do 2100 lokálního času a nenechte naše řídící umřít nudou, jen ať se zapotí :-)

Těšíme se na Vás!

Více info ZDE

In cooperation of Polish VACC, VACC Czech Republic, vACC Slovakia, VACC Hungary, Croatia vACC and vACC FYR Macedonia we would like to invite you to our event called Middle-Europe RealOps. During 6 hours-long event you can expect Warsaw (EPWA), Prague (LKPR), Bratislava (LZIB), Budapest (LHBP), Zagreb (LDZA) and Skopje (LWSK) online. You will be able to feel a real day of operation at these airports. More than 100 slots are waiting for your booking. Just fly! Add the 27th of February to your calendar and pushback your aircraft from a hangar. Don't leave our controllers without traffic!

Hope to see you on skies!

More info HERE

[Each Sunday], 18-21z Czech Sunday

   

Sunday1

VACC-CZ is pleased to invite all pilots for Czech Sunday. Come and enjoy flying from or to LKAA FIR every Sunday between 18-21z. We commonly  provide full ATC coverage of Prague Ruzyne (LKPR) and LKAA FIR.

More info HERE

Milí piloti, od začátku listopadu 2015 se můžete těšit na pravidelné Czech Sunday Dny. Přijďte si zalétat každou neděli od 19 do 22 hodin místního času. Obvykle můžete očekávat ATC pokrytí v Praze, na regionálním letišti a oblast.

Těšíme se na vás !

Více informací ZDE

Gallery - Random image