Czech Virtual Area Control Center on VATSIM network

  For public

Welcome to VACC-CZ - Czech Virtual Area Control Center , which is part of a global network of virtual air traffic control called VATSIM (Virtual Air Traffic Simulation Network).
 
 

   For pilots

 

   For ATC

 

 

News and events

[24 APR 2016, 16-20z] Runway to Hell 2016 | 10th anniversary

 

RTHbanner

Dear pilots,


The VACC of the Czech Republic invites you to High Density Fly-in Runway to Hell 2016. The event will occur on 24th April 2016 1600-2000Z at LKPR.
We offer full ATC services with 8 ATC positions, charts of destination, LKPR Free Scenery for MSFS and X-Plane, the extreme fun atmosphere with us. We will make our best for you to feel like in the middle of the rush traffic day at real Prague Ruzyně airport!

More info HERE

Milí piloti,


již po desáté Vás dne 24. dubna od 1800 LOC velice rádi přivítáme na každoročním eventu zvaném "Runway to Hell". Jak již z názvu vypovídá, jedná se o velkokapacitní event, při kterém si užijete nejen plně obsazenou Prahu a oblast, ale také si zkusíte, jaké to je létat ve špičce na Ruzyni.
Jste připravení správně uvolňovat dráhu, mít trpělivost s vydáváním povolením k přistání a mít za ocasem hned několik letadel na finále? V tom případě vás rádi uvidíme.

Více informací ZDE

[Each Sunday], 18-21z Czech Sunday

   

Sunday1

VACC-CZ is pleased to invite all pilots for Czech Sunday. Come and enjoy flying from or to LKAA FIR every Sunday between 18-21z. We commonly  provide full ATC coverage of Prague Ruzyne (LKPR) and LKAA FIR.

More info HERE

Milí piloti, od začátku listopadu 2015 se můžete těšit na pravidelné Czech Sunday Dny. Přijďte si zalétat každou neděli od 19 do 22 hodin místního času. Obvykle můžete očekávat ATC pokrytí v Praze, na regionálním letišti a oblast.

Těšíme se na vás !

Více informací ZDE

[9 APR 2016, 18-20z] LHBP - LKPR City Bridge

   

Sunday1

VACC-CZ and Hungarian VACC invite all pilots to City Bridge between Budapest (LHBP) and Prague (LKPR). The event will take place on 9th April 2016 18-20z.

More info HERE

VACC-CZ and Hungarian VACC zve všechny piloty na City Bridge mezi Budapeští (LHBP) and Prahou (LKPR). Event se bude konat 9. dubna 2016 od 20 do 22 hodin místního času.

Více informací ZDE

Gallery - Random image